7 / 24 AÇIK HAT ! DOSTUNUZUN ACİL DURUMLARI İÇİN BİZE ULAŞIN: 0232 520 25 75
Doğa Veteriner Klinikleri

FİZİK TEDAVİ MERKEZİMİZ

FİZİK TEDAVİ - Doğa Veteriner

Veteriner ortopedi, nöroşirurji ve fizik tedavisinin önemli ve eşsiz teknolojileri,
Doğa Veteriner Klinikleri Fizik Tedavi Ünitesi’nin
bünyesinde tüm hastalarımızın hizmetindedir.Basınç Ölçüm Sistemi

Basınç ölçüm sistemi hastanın ayakta durma ve yürüme esnasında patileri ile yaptığı basınç dağılımını ölçerek bilgisayar ekranında görülebilecek grafiklere çevirebilen ve içinde basınç ölçümü yapan pek çok sensör barındıran çok özel sistemlerdir. Sistem, hasta duruş pozisyonundayken patinin dikey kuvvetleri ile ilintili yüksek ve düşük basınç alanlarını tespit eder. Özellikle ortopedik problemin tespit edilmesi, hastanın ayağında gözle görülemeyen güçsüzlüğün anlaşılması ve tedavinin seyrinde gelinen aşamayı tespit konularında eşsiz bir olanak sunar.

Veteriner ortopedi, nöroşirurji ve fizik tedavinin bu önemli ve eşsiz teknolojisi Doğa Veteriner Klinikleri Fizik Tedavi Ünitesi’nin bünyesinde tüm hastalarımızın hizmetindedir.


Lazer Terapi

Lazer tedavisi, veteriner hekimlerin evcil hayvanlar için lazerin faydalarını keşfetmesiyle son yıllarda popülerlik kazanan yenilikçi bir tedavidir. Akupunktur, masaj terapisi ve diğer alternatif tedavilere benzer şekilde kullanılan lazer tedavisi, ağrı, iltihaplanma ve yara iyileşmesini yönetmek için ilaçla birlikte veya bazı özel durumlarda ilaç yerine kullanılabilir.

Lazer tedavisi, endorfin salınımına, iyileşme sürecinde yer alan oksijen ve hücreleri hasarlı bölgeye getirmek için kan akışını artıran vazodilatasyona, kas gevşemesine, enflamasyonun azalmasına neden olarak doku onarımına yardımcı olur.

Lazer tedavisinden kimler yararlanabilir ?

Lazer tedavisi, Ameliyat olan hastalarda yara dokusunun hızlı iyileşmesi amacıyla Kronik artrit ve akut eklem hastalıklarında Tendon ve bağ yaralanmalarında hızlı ve ilaçsız iyileşme amacıyla Travmatik yaralarda hızlı iyileşme amacıyla Kırıklarda çok hızlı kaynama amacıyla Dermatolojik vakalarda ve ağız içi gingivit ve stomatitlerde Siyatik sinir hasarı ve nörolojik hastalıklarda kullanılır. Doğa Veteriner Klinikleri Fizik Tedavi Ünitesi’nde veteriner lazer tedavinin en önde gelen cihazı “ASA M-Vet” kullanılmakta olup cihaz 270 W güce sahiptir. İşlem sırasında hastaya zarar vermemesi için üstün teknoloji ile üretilmiştir.

Manüel Terapi

Manüel terapi, eklem hareketliliğini iyileştirmeye yönelik bir yaklaşımdır, terapötik masaj ise evcil hayvanlarda gerginliği azaltmayı ve esnekliği arttırmayı hedeflemektedir.

Manüel Terapi ve Masaj Nedir ?

Manüel terapi ve masaj, terapötik etki için ellerin kullanıldığı tekniklerdir. Bununla birlikte, evcil hayvanları tedavi etmek ve rehabilite etmek için nasıl kullanıldığı konusunda iki teknik arasında önemli farklılıklar vardır.

Köpek masaj terapisi, ritmik basınç uygulaması yoluyla gergin veya ağrılı kasları yumuşatır ve yeniler, evcil hayvanın gevşemesine ve daha hareketli olmasına yardımcı olur. Manuel terapi, eklemleri ve 'şekli bozulan' destekleyici yapıları yeniden hizalamak için daha uygulamalı bir teknik içerir. Ağrıyı hafifletmek ve bu şekilde esnekliği artırmak, evcil hayvanın güvenli ve etkili bir şekilde egzersiz yapmasına yardımcı olabilir, böylece vücudu daha geniş bir şekilde güçlendirir.

Manuel Terapi ve Masajı Nasıl Kullanıyoruz ?

Masaj ve/veya manuel terapi, ortopedik cerrahi geçirmiş evcil hayvanlar için tasarlanmış rehabilitasyon programlarının bir parçasını oluşturur. Bu hastalar genellikle sorunlu bir uzuv veya eklemi telafi etmenin bir sonucu olarak gergin kaslardan muzdariptir.

Bu terapiler, örneğin bir tendonu çeken veya bir kası gerilen spor köpekleri gibi yaralanmadan iyileşen nekahat dönemindeki evcil hayvanlar için de çok değerlidir. Bu terapinin adayları arasında artrit gibi kronik rahatsızlıkları olan evcil hayvanlar da bulunur.

Randevuda ne olur ?

Bir evcil hayvanınızın masaj veya manuel terapi için bizi ziyaret etmesinin nedeni ne olursa olsun, emin ellerde olduklarından emin olabilirsiniz. İlk veteriner muayenesi 1 saat sürer ve takip randevuları genellikle 30 dakika civarındadır. Tedaviler, evcil hayvanınızın seviyesindeki rahat paspaslar üzerinde gerçekleştirilecektir.

Masaj Köpekler İçin İyi mi ?

Artritli köpekler için terapötik masajın faydaları olabilir, ancak bu hastalar için eklem hareketliliğine yardımcı olmak için genellikle manuel terapi önereceğiz. Ekibimiz, evcil hayvanınızın ihtiyaçlarını karşılamak için farklı terapilerin bir kombinasyonunu kullanarak osteoartriti yönetme konusunda uzmandır.

Kediler Manuel Terapi ile Tedavi Edilebilir mi ?

Kesinlikle! Terapilerimizin çoğu kediler için uygundur ve kedi eklemi manipülasyonu gibi tekniklerden gerçekten yararlanabilirler. Ekibimiz tüm dört ayaklı arkadaşlarınızla çalışmayı sever ve kedilerin kendilerini rahat hissetmeleri için ihtiyaç duyduğu ekstra zamana ve sabra alışkındır.

Kedinizin tedavi seanslarına tahammül edip etmeyeceğinden emin değilseniz, endişelerinizi tartışmak için ekibimizi arayın. Manuel terapi uygun olmasa bile, evcil hayvanınızın mizacına uyan bir tedavi planı geliştirmeye yardımcı olmak için bir ilk konsültasyon önerebiliriz.

Hidroterapi (Su altı koşu bandı )

Sualtı koşu bandı tedavisi, artritten muzdarip evcil hayvanlara, ortopedik cerrahi veya nörolojik bir durumdan iyileşenlere ve ayrıca bir yarışma veya çalışan köpeğin zindeliğini iyileştirmeye yarar.

Su altı koşu bandı, tüylü arkadaşınızın rehabilitasyon sürecine yardımcı olmak için suyun özelliklerini kullanır ve suyun akış hızına göre değişen oranlarda kas gücünü, dayanıklılığını ve kardiyovasküler sağlığı geri kazanmaya yardımcı olan direnci oluşturur.

Kaldırma kuvveti, dejeneratif eklemler üzerindeki etkiyi azaltır ve su yüksekliğine göre değişen ağrılı veya zayıf evcil hayvanları destekler. Sıcaklığın dolaşımı iyileştirdiği ve gevşemeye yardımcı olduğu, kas ve eklem ağrısını azalttığı bilinmektedir Su altı yürüme bandı (underwater treadmill) sahip olduğu suyu belirli sıcaklıklara kadar ısıtabilmektedir. Böylece ısı etkisiyle kas tonusuna yardımcı da olmaktadır.

Su altı yürüme bandı hızı ayarlanabilir su akışı ve kaldırma kuvvetlerine sahip olup her hasta için farklı şekilde programlanmakta ve uygulanmaktadır. Özellikle omurilik operasyonları ve ortopedik operasyonlardan sonra kas dokusunun hızla toparlanması kemiklerin hızla kaynaması denge bilincinin ve kas koordinasyonunun hıza düzeltilmesi amacıyla dünya genelinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bazı evcil hayvanlar, ayaklarının altında hareket eden kemerden biraz korkabilir veya koordinasyonlarını ve vücut farkındalıklarını biraz “dengesiz” bulabilir, bu da koşu bandı ortamını biraz zorlaştırabilir. Ancak uzman terapistlerin dikkatli terapötik kullanımı ile bu potansiyel engellerin üstesinden kolayca gelinebilir. Su korkusu olan evcil hayvanlar için, su alttan yavaşça dolarken uzuvlarının zeminle temas etmesi, su altı koşu bandını yüzmeye kıyasla çok daha az korkutucu hale getirir.

Elektronik Kas Stimülasyonu/Sinir Stimülasyonu (EMS)

Elektronik Kas Stimülasyonu tedavisi, gerekli tedaviye bağlı olarak sinirleri ve/veya kasları uyarmak için elektrik enerjisi kullanır.

Elektronik Kas Stimülasyonu, kasların kasılmasına neden olur, böylece zayıflamış olabilecek bölgelerin yeniden inşasına yardımcı olabilir. EMS, genel evcil hayvan rehabilitasyonuna yardımcı olmak için sinir rejenerasyonunu ve onarımını uyarabildiğinden ağrının giderilmesine de yardımcı olabilir.

Transkütanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu (TENS)

Tens makinesi, ağrının giderilmesine yardımcı olan sinirleri uyarır, EMS ekipmanı ise yaralanmaların yeniden inşası ve rehabilitasyonu için kasları uyarır. Bu, genellikle uzuvlarına ağırlık veremeyen ve böylece tekrar güçlenen topal hayvanlar için faydalı olabilir.

Terapötik Pet Ultrason

Köpekler ve kediler için terapötik ultrason, ağrıyı gidermek, şişliği azaltmak ve görüntü sağlamaması açısından tanı veya hamilelik ultrasonundan farklıdır.

Ultrason Nedir ?

Ultrason, bir evcil hayvanın organlarının yapısını görüntülemek ve değerlendirmek için kullanılan tanı türünden farklı olarak 1 veya 3 MHz frekansında ses dalgaları kullanır. Bu seçenekler, sürekli dalgaların dokuya nüfuz etmesine ve sıcaklığın artmasına izin vererek etkilenen bölgelerin iyileşmesini ve rahatlamasını teşvik eder. Ses dalgaları işlem sırasında evcil hayvanınıza zarar vermediği veya etkilemediği için ultrason köpekler ve kediler için çok güvenlidir.

Terapötik ultrason yöntemimiz özellikle doku şişmesi ve yara dokusunu parçalamanın yanı sıra kan akışını uyarmak ve iltihabı azaltmak için iyidir. Tek başına veya evcil hayvanınızın alabileceği diğer tedavileri tamamlamak için harika bir tedavidir.

Manyetoterapi

Daha doğrusu manyetik alan tedavisi olarak adlandırılan manyetik terapi, tıbbi durumların tedavisi için kalıcı mıknatıslar veya darbeli elektromanyetik alanlar tarafından üretilen manyetik alanların kullanılmasıdır. Tedavi amaçlı kullanılan mıknatıslar, birçok farklı boyut ve güçte gelir ve tedavi süresi, mıknatısın tipine ve tedavi edilen duruma göre değişir. Kalıcı mıknatıslar şeritler, çubuklar ve boncuklar halinde gelir ve genellikle vücudun belirli bölgelerine uzun süre bantlanır veya yapıştırılır. Darbeli elektromanyetik alan (PEMF) tedavisi ile, her biri bir saate kadar süren bir dizi tedavide etkilenen bölgeye tanımlanmış elektromanyetik enerji darbeleri iletilir. Bir tedavi şekli olarak, manyetik terapi çoğunlukla yaralanma ve yaraların iyileşmesini hızlandırmak veya tendinit, dejeneratif eklem hastalığı, kalça displazisi, vertebral hastalık ve diğer kas-iskelet veya nörolojik durumların neden olduğu topallık gibi kronik durumları tedavi etmek için kullanılır.

Bilgi ve randevu için iletişim numaramız: