ITAP protez cerrahisi 

Intraosseous transcutaneous amputation prosthesis (ITAP) 


Kemik içine yerleştirilen ve vucudun protezin etrafını sarması sonucu tamamen uzvun devamı özelliğini kazanan protezler olan ITAP uygulaması dünyada veteriner ortopedinin son zamanlardaki en önemli basamak taşlarından olmuştur.


Bu protezler hastanın ampute eilen uzvunun yerine kemik içine monte edilmekte, zamanla deri ve kas tabakası tarafından etrafı sarılmakta ve dışta kalan kısma hastanın ihtiyacı doğrultusunda protez ayak takılmaktadır. Protezin düşme riski yoktur, hasta dokuya tam uyumlu protez nedeniyle ağrı hissetmeden koşup oynayabilmektedir.


Ülkemizde ITAP protezi ilk defa veteriner hekim ALİ BURAK KAPLAN tarafında jerry isimli bir av köpeğine uygulanmıştır. Başarılı geçen operasyonun ardından hasta kontrol altında tutularak tüm süreç izlenmiş tam uyumun ardından hasta basına lanse edilmiştir.


Ülkmeizde bir ilk olan bu hastaya dair tv kanalları ve gazetelerde yaınlar yapılmış , büyük ses getirmiş ve ardından tüm ülke genelinde veteriner cerrahlar tarafından uygulanmaya başlanmıştır